Wielu rodziców zadaje sobie pytanie jak spakować dziecko na kolonie? Pakowanie dziecka na wakacyjny wyjazd to zawsze wymagający skupienia i odpowiedniego zaplanowania proces. I jest tak niezależnie od tego czy będą to pierwsze, samodzielne kolonie. Czy też nasze dziecko jest już obozowym weteranem, który z niejednego kolonijnego pieca jadł chleb. Dlatego kilka wskazówek, a może przypomnień jak odpowiednio przygotować dziecko na wyjazd pod kątem ekwipunku.
Nie pozostawiaj pakowania na ostatnią chwilę
Najprostsza i najbardziej oczywista kwestia dotycząca dobierania ekwipunku przed wyjazdem na kolonie to rozpoczęcie przygotowań odpowiednio wcześnie. Jeśli organizatorzy zapewniają listę niezbędnego sprzętu lub informacja taka znajduje się w samym opisie oferty, zapoznaj się z nią jak najwcześniej, tak aby uniknąć gorączkowych zakupów w ostatniej chwili. Tak samo niektóre elementy ekwipunku niezbędne na specyficzne, profilowe obozy (np. śpiwory na obozy militarne lub korki na kolonie piłkarskie) być może trzeba będzie zamówić z odpowiednim wyprzedzeniem internetowo lub w specjalistycznym sklepie.
Poza skompletowaniem sprzętu z przygotowanej przez organizatorów listy, dobrym pomysłem jest przygotowanie własnej, osobistej listy rzeczy dostosowanej dla potrzeb naszego dziecka. Powinno znaleźć się miejsca na ulubionego misia, notes z ważnymi telefonami, czy nawet zaadresowana koperta z przyklejonym znaczkiem, aby móc wysłać list do kochanej babci. Pamiętajcie tylko, żeby darować sobie pakowanie rzeczy absolutnie niepotrzebnych, a kosztownych. Czyli takich jak przenośne konsole i inne elektroniczne gadżety.
Szczelność i wodoodporność
To chyba jedna z najważniejszych porad – zawsze pakujmy się w plastikowe woreczki. Dzięki temu jeśli bagaż zamoknie lub koloniści będą mieli do czynienia z deszczową pogodą (szczególnie dotyczy to kolonii żeglarskich) odzież i ręczniki pozostaną suche.
Pakowanie się w oddzielne w plastikowe woreczki pozwoli również dzieciom łatwiej zorganizować się w trakcie kolonii letnich. Wilgotne ubrania i pianki (to dotyczy kolonii windsurfingowych) koloniści będą mogli spakować do oddzielnych woreczków, tak aby nie zamoczyły innych elementów odzieży. W przypadku krótszych kolonii dla najmłodszych dzieci, możemy spakować gotowy zestaw ubrań na każdy dzień do oddzielnie podpisanych toreb. Pamiętajcie tylko, żeby uzgodnić wcześniej z dzieckiem dobór ubioru, aby nie było rozczarowane.
Etykietki, etykietki i jeszcze raz etykietki
Zaprzyjaźnij się z samoprzylepnymi etykietkami, markerami i foliopisami. Podpiszcie każdą spakowaną rzecz pełnym imieniem i nazwiskiem, aby uniknąć zagubienia lub omyłkowego zabrania w walizce innego uczestnika. Podpiszcie również wspomniane w poprzednim punkcie torby, tak aby jak najbardziej ułatwić dziecku zorganizowanie się podczas kolonii. To tylko trochę wysiłku, a zaoszczędzi dziecku nerwówki podczas pakowania się przed powrotem do domu, a wam wydzwaniania do biura z prośbą o podanie numerów telefonów do innych rodziców.
Zapewnij odpowiednio dużo przestrzeni
Ponieważ najprawdopodobniej na wakacje dziecko będzie mogło zabrać ze sobą jedną walizkę lub torbę turystyczną, niezwykle ważne jest wykorzystanie dostępnej przestrzeni w pełni. Jednym z prostych tricków jest zwijanie ubrań i ręczników w ciasny wałek, zamiast składania w kostkę, co w znacznym stopniu oszczędza miejsce.
I co niezmiernie ważne, weźcie pod uwagę, że dziecko najprawdopodobniej będzie potrzebowało trochę wolnego miejsca na zabranie rzeczy z kolonii do domu. Mogą to być pamiątki, nagrody wygrane w konkursach, czy też prace plastyczne wykonane na koloniach artystycznych. Oczywiście ważne jest odpowiednie przygotowanie dziecka na kolonie, ale pamiętajmy, aby go zbytnio nie przepakowywać. Często koloniści wolą założyć codziennie ten sam ulubiony t-shirt i parę krótkich spodenek mimo, że spakowaliśmy im kilka zestawów odzieży. Dlatego też ważne, aby dziecko uczestniczyło w procesie pakowania i doboru ubrań. Szczególnie istotne jest to w przypadku najmłodszych kolonistów, gdyż mogą po prostu nie wiedzieć nawet ile mają dostępnych ubrań i chodzić jedynie w tym co spakowaliśmy na samej górze torby.
I ostatnia, ale niezwykle istotna kwestia. Zanim zapakujemy walizki do bagażnika samochodu i wyruszymy już na zbiórkę, upewnijmy się, że nasz kolonista jest w stanie poradzić sobie z uniesieniem i przeniesieniem bagażu na krótkim dystansie. Oczywiście wychowawcy będą służyli pomocą, ale oszczędzi to dziecku zakłopotania i nerwów, szczególnie na samym początku wakacji.
Zdjęcie rodzinne lub ulubiony gadżet
Niezależnie od tego czy wasze dziecko przez cały rok nie może doczekać się wakacyjnego wyjazdu, czy też przygotowuje się dopiero na swój pierwszy wyjazd w życiu, z pewnością lepiej poczuje się kiedy spakujemy mu kilka rzeczy przypominających o domu. Chociaż wasza pociecha może się do tego nie przyznać, ale bezsprzecznie poczuje się pewniej kiedy znajdzie w torbie wsunięte ukradkiem zdjęcie rodziny lub ulubiony gadżet.